Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według psychoterapeuta kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z poważną przypadłością, zaburzeniami odżywiania albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są zazwyczaj szkodliwe dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog powinien pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i zmienić wzory postaw, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Przez błędy pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto przezyciężyć lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę wsparcia w chronicznej chorobie, która ma wpływ na emocje i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *